İçeriğe geç

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor: Bu esnada karşınıza çıkması muhtemel simgelere bir göz atalım:

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor

macbook imac mac açılmıyor siyah ekran yasak işaretiYasak işareti

Bu işareti görüyorsanız, diskinizde bir Mac işletim sistemi var ama bilgisayarınızın kullanabileceği bir macOS işletim sistemi olmadığını ifade eder.

Bu durumda açma kapama düğmesine 10 saniye süreyle basarak bilgisayarınızı kapatın. Sonra tekrar açın ve hemen ⌘ Komut ve R tuşlarını birlikte basılı tutarak macOS Kurtarma’yı başlatın. Burada Disk İzlencesi’ni kullanarak başlangıç diskinizde gerekli onarmayı yapın. Onarım sonrasında macOS’u yeniden yükleyin.

 

macbook imac mac açılmıyor siyah ekran klasör simgesi içinde soru işaretiKlasör Simgesi içinde Yanıp Sönen Soru İşareti

Bu işaret, başlangıç diskinizin kullanılamadığını ya da işletim sistemi içermediğini anlatır. Eğer bu işareti yalnızca birkaç saniyeliğine görüyorsanız, NVRAM’ı sıfırlayın ve Başlangıç Diski tercihlerinde doğru başlangıç diskini tercih ettiğinizden emin olun.

Bu işaret ekrandan kaybolmuyor ve kalıyorsa, açma kapama düğmesini 10 saniye basılı tutarak cihazınızı kapatın. Tekrar açın ve hemen ⌘ Komut ve R tuşlarını birlikte basılı tutun. MacOS Kurtarma başladığında Disk İzlencesi ile başlangıç diskinizi onarmayı deneyin. Onarım sonunda macOS’u yeniden yükleyin. Bunlar çözüm olmuyorsa, teknik servise ulaşın.

 

macbook imac mac açılmıyor siyah ekran seçenekler yazan dişli simgesiSeçenekler Yazan Dişli Simgesi

Bu ekranda, kullanılabilir tüm disklerin simgesi, dişli seçenekler simgesi, kapatma ve yeniden başlatma düğmeleri görülür.

Bu ekrandan, başlangıç diskinizi seçerek bu diskten başlatmak için Sürdür‘e tıklayın.

Seçenekler’i tı  klayarak macOS kurtarmayı açmak için sürdür’e tıklayın. Buradan macOS’u yeniden yükleyebilir, Disk İzlencesi ile diskinizi onarabilir, silebilir ve diğer birçok işlem yapabilirsiniz. İşlemlerinizi bitirdiğinizde sistemi yeniden başlatın. Yine çözüm olmuyorsa, teknik servise ulaşın.

Bu ekranda ayrıca yapabilecekleriniz şunlar: 

  • Başlangıç diskinizi seçtikten sonra Shift tuşunu basılı tutarak Güvenli Modda Sürdür’ü tıklayabilirsiniz.
  • Apple Tanıları’nı açmak için Komut (⌘) tuşu basılıyken D tuşuna basabilirsiniz.

 

macbook imac mac açılmıyor boş siyah ekran boş gri ekran boş mavi ekranSiyah, Gri ya da Mavi Boş ekran

Siyah, mavi ya da gri boş ekranda takılı kalıyorsa, öncelikle Apple cihazınızdaki işlemci tipini bulmak için Elma‘ya ve oradan da “Bu Mac Hakkında” öğesini tıklayın. Gelen Ekranda Yonga ifadesinin karşısında Apple M1 yazıyorsa bu, Apple Silicon işlemciniz var demek. Diğerleri Intel işlemci.

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor

Apple Silicon İşlemci için: 

Apple Silicon işlemcili Mac bilgisayarınızı açma tuşuna 10 saniye basılı tutun. Seçenekler yazan dişli simgesi çıkınca ona tıklayıp Sürdür’ü seçin. Bu ekran açılmazsa açma düğmesini bırakıp sonra 10 saniye daha basılı tutun. Sorun sürüyorsa teknik servise ulaşın.

Intel İşlemciler için:

Açma düğmesini 10 saniye basılı tutun. Bıraktıktan sonra bir daha basıp bırakın ve hemen Komut (⌘) ve R tuşlarına birlikte basıp ekranda herhangi bir görüntü gelene kadar basılı tutun. 20 saniye sonra hala boş ekran görüyorsanız teknik servise ulaşın.

 

macbook imac mac siyah ekran apple logosu-ekranda-kalıyorSiyah Ekranda Elma Apple Logosu

MacOS Başlarken ekranda görünen Apple logosu ve ilerleme çubuğu bazen ekranda uzun süre kalabilir. Yükleme işleminin devam ettiğini gösterir. Uzun süre ve hatta gece boyunca sürebilir. Müdahale etmemeniz, işlemin sonuçlanmasını beklemeniz gerekir. Eğer hiçbir şekilde ilerlemiyor ve bu ekranda takılı kalıyorsa açma tuşuna 10 saniye basıp bilgisayarınızı kapatın ve sonra tekrar açın. Sorun devam ederse bilgisayarınıza takılı olan tüm harici cihaz bağlantılarını sökerek yeniden başlatın. Bu da çözüm olmazsa yine başlatarak Disk İzlencesini açın ve diskinizi onarmayı deneyin. Buradaki işlemin ardından macOS işletim sistemini yeniden yükleyin. Sorun hala devam ediyorsa teknik servise başvurun.

 

macbook imac mac açılmıyor siyah ekranda kalıyor içinde uyarı simgesi bulunan dünya simgesiİçinde Uyarı Simgesi Bulunan Dünya Şekli

Dünya ve uyarı simgesini görürseniz yapmanız gerekenler şunlardır: Öncelikle bilgisayarınızın internet bağlantısını kontrol edin ve istenirse Wi-Fi ağını seçin. Komut ve R tuşlarına birlikte basarak açılan ekranda İnternet Üzerinden Kurtarma yerine yerleşik Kurtarma sistemini kullanmayı deneyebilirsiniz. Ya da Wi-Fi yerine ethernetle bağlanmayı deneyebilirsiniz. Ağ konfigürasyonunuz gerekli erişimlere izin vermiyor olabilir. Bu durum geçici de olabilir. Bir süre sonra tekrar deneyin. Mümkünse başka bir diskten başlatmayı deneyin ya da macOS’u yeniden yüklemek için bir yükleyici kullanın. Sorun devam ederse teknik servise danışın.

 

macbook imac mac açılmıyor siyah ekran kilit simgesi ekranda kalıyor

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kilit Simgesi Ekranda Kalıyor

Bilgisayarınızda firmware parolası kullanılıyorsa, bilgisayarınızı harici sürücü veya macOS Kurtarma gibi başka bir diskten başlatmayı denediğinizde kilit simgesi görüntülenir. Firmware parolasını girerek devam edebilirsiniz. İlerleyemiyorsanız, teknik servise danışın.

 

Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor sorununun olası seçeneklerinde servise başvurmadan önce yapabileceklerinizi kısaca anlatmaya çalıştık. Yine de bu işlemlerle çözüm alamamanız durumunda konuda uzmanlığı bulunan bir yetkili servise başvurmanız en doğru yol olacaktır.

Garanti kapsamındaki cihazınız için Apple Türkiye resmi sitesini inceleyerek servis randevusu almalısınız.

Şayet cihazınızın garanti süresi bittiyse, özel servislerden ekonomik şekilde sonuç alabilirsiniz.

Biz 1998 yılından beri özel servis statüsünde, garanti haricindeki tüm Apple cihazlarda hizmet veriyoruz. Tam donanımlı teknik servisimizde yalnızca orjinal Apple yedek parçalar kullanıyoruz. Çözülmesi mümkün olan tüm arızalarda her biri alanında uzman teknik personelimizle hızlı ve uygun fiyatlı sonuç üretiyoruz. İletişim bilgilerimiz için tıklayın.

Umarız bu yazımız Mac Açılmıyor Siyah Ekran Kalıyor sorununda size yardımcı olmuştur.

Etiketler:
Servisimizi Arayın