İçeriğe geç

Disk izlencesi MacBook & iMac Nasıl Kullanılır?

Disk izlencesi MacBook & iMac Nasıl Kullanılır?

macbook imac mac disk izlencesi nasıl başlatılır nasıl kullanılırDisk izlencesi’ni açma

Bilgisayarınız açıksa arama çubuğuna Disk izlencesi ya da eski versiyonlar için Disk Utility yazarak Disk izlencesi’ne erişebilirsiniz. Şayet bilgisayarınızı doğru başlatılamıyorsa veya siyah ya da boş ekranda takıldıysa, açma tuşuna 10 saniye basarak kapatın ve sonra tekrar açma tuşuna basıp açın.

Intel işlemcili Mac’lerde, Hemen  ⌘ Komut ve R tuşlarını birlikte basılı tutun. Bu macOS Kurtarma’yı başlatır. İstenirse parolanızı girin. Sonrasında Disk İzlencesi’ni seçin ve Sürdür deyin.

Apple Silicon işlemcili Mac bilgisayarlarda ise Mac’inizi açın ve güç düğmesini basılı tutun. Seçenekler yazılı dişli simgesine ve sonrasında Sürdür’e tıklayın.

Disk izlencesi kullanarak başlangıç diskini onarma

Mac bilgisayarınızda açılmama, açılırken takılma, birdenbire kapanma ya da kendiliğinden yeniden başlatma gibi beklenmedik işlemler gerçekleşiyorsa Disk izlencesi ile disk hatalarını onarmak bunlara çözüm sağlayabilir. Bununla birlikte, Disk izlencesinin onaramadığı hatalarla karşılaşması da mümkündür. Bu nedenle öncelikle bilgisayarınızın bir yedeğini almalısınız.

Disk izlencesi açıldıktan sonra menü çubuğunda Görüntü > Tüm Aygıtları Göster öğesini seçin. Kenar çubuğunda bilgisayarınıza takılı olan harici diskler dahil tüm diskleri ve depolama aygıtlarını göreceksiniz.

Şayet burada diskinizi göremiyorsanız bilgisayarınızı kapatın ve harici tüm aygıt bağlantılarını bilgisayarınızdan ayırın. Harici bir sürücü üzerinde onarım yapmak istiyorsanız, bağlantı kablosunun ve harici diskin sağlam olduğundan emin olun. Hala göremiyorsanız, teknik servisten destek almalısınız. 

Her bir diskin onarımı için diskteki son disk bölümünü seçin ve sonrasında İlk Yardım‘a ve açılan ekranda Çalıştır‘a ya da Diski Onar (Repair Disk) ‘e tıklayın. Düğme tıklanmıyorsa bu adımı geçebilirsiniz. Bazen dosya kilidi için şifre girmeniz istenebilir. Yönetici parolanızı girmelisiniz. 

Disk izlencesi bu adımda kontrolü tamamladığında listede bir üstünde olan diski ve kapsayıcıları seçerek aynı işlemleri tekrarlayın. Diskin kendisini en sona bırakın.

Disk izlencesi bulduğu hataları onaramazsa bu durumda diskinizi biçimlendirmeniz gerekecektir.

Disk izlencesi ile ilgili detaylı bilgi aktarmaya çalıştığımız bu yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Şayet burada anlattıklarımızla bir sonuca varamadıysanız, en sağlıklı yöntem bilgisayarınızı bir teknik servise göstermek olacaktır. Garanti kapsamındaki cihazınız için Apple Türkiye resmi sitesini inceleyiniz. Eğer cihazınızın garanti süresi sona erdiyse, özel servislerden uygun fiyatlı hizmet alabilirsiniz.

Biz 1998 yılından beri özel servis statüsünde, garanti haricindeki tüm Apple cihazlara teknik servis veriyoruz. Servisimiz tam donanımlıdır ve kadromuz her biri alanında uzman ve yetkin profesyonellerden oluşur. Yalnızca orjinal Apple yedek parçalar kullanıyoruz. Çözülmesi mümkün olan tüm arızalarda hızlı ve uygun fiyatlı sonuç üretiyoruz. İletişim bilgilerimiz için tıklayın.

 

Servisimizi Arayın